Nov 4

Minnesota Softball Hall of Fame Inductees

2012 Inductees

Anna Anderson Player, Minneapolis/St. Paul
Gene Bartz Player, Edina/Richfield/Minnetonka
Paula Bergren Volunteer/Organizer/Promoter, Duluth
Dianne Dingmann Player, Anoka
Paul Harrinton Volunteer/Organizer/Promoter, Farmington
Bud Heidgerken Volunteer/Organizer/Promoter, Freeport
Dick Hudson Player, New Ulm
Dennis Johnson Volunteer/Organizer/Promoter, St. James
Dennis Karp Volunteer/Organizer/Promoter/Umpire, Carlton County
Ed Kingsley Volunteer/Organizer/Promoter, Princeton
Denny Malarkey Player, Roseville
Bonnie Muzik Administrator, Brainerd
Barb Northway Administrator, Minnesota
Barb Olson Player, Duluth/Proctor
Mark Rieber Umpire, Mankato
Robert “Sam” Werner Player, Minneapolis

2010 Inductees

Joe Alexander Coach/Organizer/Promoter, Rochester
Richard “Dick” Bjur Player/Manager, Lake Lillian/Hutchinson
Jim “Corky” Ebeling Manager/Organizer/Promoter, Owatonna
Tim Egan First Base, South St. Paul/St. Paul
Mervin Eischens Manager/Sponsor/Promoter, St. Leo
Bryn Suzanne Geerdes Outfielder, Rochester/Minneapolis
Phil Hilgeman First Base/Manager, Minneapolis
Bill Hills Shortstop, Minneapolis
Richard “Dick” Holdorf Umpire, Winona
Harlan Jacobson Promoter/Pitcher, Hayfield
Stan Noren Pitcher/Coach, St. James
John Seamans Organizer/Promoter, Minnetonka/Shorewood/Exclesior
Bob Sczublewski Player/Organizer/Promoter, Little Falls
Rolf Synoground Pitcher, Rochester/Austin
Ken Vierling Umpire/Promoter, Owatonna/Farmington
Mark “Norton” Zweber Third Base, Lakeville

2008 Inductees

Alexander “Sandy” Allen Administrator, Mankato
Ed Hammer Organizer/Promoter, Bloomington/Lakeville
Ralph Leistikow Organizer/Promoter, St. Charles
Jeff Barnes Organizer/Promoter, Bloomington
Joe Jennison Organizer/Promoter, Rochester
Dennis Maschka Administrator, Austin
Scott Christensen Outfielder, Albert Lea
LeRoy Jolstad Pitcher, Marshall
Linda Nelson First Base, Anoka
Jeanne Ghostley Catcher, Anoka
Karen Nelson Pitcher, Minneapolis
Ken Joyce Promoter/Organizer/Umpire, Cloquet
Vern Schoolmeester Second Base, Farmington
Anne Marie Green Outfield, Minneapolis/Rochester
Jo Jorgenson Utility, Minneapolis
George Fadell Umpire, Richfield

2006 Inductees

Dawn Baudoin First Base, Rochester
Gerald Heller Infielder, Odin
Greg “Bozo” Slette Player, Lakeville/Bloomington
Denny Ellis Infielder, Minneapolis
Dennis “Chopper” King Sponsor/Promoter, St. Paul
Mike Stark Organizer/Promoter, Austin
Jerry Foxx Third Base, Minneapolis/Hopkins
Kermit Kruger Player/Organizer, Callaway/Detroit Lakes
Jerry VanDenEinde Player/Coach/Organizer, Blomkest/Lake Lillian
Patty Gliniany-Kaiser Pitcher, Anoka
Jon T. Marshman Sponsor/Organizer, Elba/Rochester
Gary Wagner Organizer/Promoter, Bemidji/Duluth/Buffalo
Bob Harder Sponsor/Promoter, Odin
Gary Morris Outfielder, Hopkins
Wayne Winter Outfielder, Rochester

2004 Inductees

Anna Crowson Player/Organizer, Rochester
Ken Doble Pitcher, Bloomington/Prior Lake
Bob Ellson Pitcher, Cloquet
Jim Hamann Promter/Umpire, Robbinsdale
Teresa Held Outfielder, Anoka
Marlin Johnson Pitcher/Manager, Fairmont
Carol “Kipper” Kipp Organizer/Promoter, Mankato
Bob Laufenburger Umpire/Organizer, Redwood Falls
Kris Lyons Player/Organizer/Umpire, Duluth
Larry & Joyce Manning Sponsor, Minneapolis
Jeff Nessler Shortstop, Mankato
Thomas & Lajune Newell Sponsor, Bloomington
Daryl Paulsen Player/Manager, Geneva
Sherm Tollefson Umpire/Organizer, Crookston

2003 Inductees

Dick Anderson Promoter/Player, St. Paul
Roger Evenson Manager/Organizer, Minneapolis
Robert Goldstrand Shortstop, Minneapolis
Ken Hladky Umpire, Bloomington
Deb Holtkamp Player, St. Paul
Jim “Sherm” Hoy Pitcher, Stillwater
Willie Krahn Catcher, Mountain Lake
Steffanie Mueller First Base, Bloomington
Cindy J. Nelsen Shortstop/Pitcher, Rochester
Gerry Pollard Catcher, Cloquet
Char Robinet Organizer/Player, Rochester
Jim Schwieger Pitcher, Fairmont
Jim Vieburg Player/Manager, Minneapolis
Richard Wrazidlo Sponsor, Duluth

2002 Inductees

Gene Alexander Promoter/Organzier, Rochester
John Ciesielski Promoter/Organizer, Duluth
Meredith “Mo” Ewing Outfield/First Base, Minneapolis
Dick Goplin Shortstop, Minneapolis
Doug Hansen Manager/Organizer, Edina
Jerry “Hattie” Hatfield Pitcher, Faribault
Herbert “Herbie” Huard Catcher, Cloquet
David Klingerman Administrator, Bloomington
Dick Kuyath First Base/Catcher, Minneapolis
Jerry Maschka Coach/Organizer, Mankato
Carol “Beep” Meyer Promoter/Organizer, Mankato
Bob Mueller Promoter/Organizer, Cold Spring
Don Rotert Catcher, St. James
Shelley Vick Infielder, Anoka

2001 Inductees

Mike Beske Pitcher, Minneapolis
Charles Engler Pitcher, St. James
Les Ernster Infielder, Rochester
Kathy Fraser Shortstop, Bloomington
Nancy Garbett Pitcher, Anoka
Joseph “Dutz” Junker Outfielder, Stillwater/Scandia
Gary Lunz Player/Coach, Mankato
Joe & Leora Mulder Organizers/Promotors, Montevideo
Jared Odden Catcher, Anoka/Coon Rapids
Eldred “Bud” Ode Infielder, Lake Park
Roy Price Infielder, Minneapolis
Joe Sinnott Catcher, Duluth
Jon Speake Player/Coach/Organizer/Promoter, Hastings
Dick Taylor Manager/Promoter, Bloomington/Farmington
Cindy “Cy” Yess Coach/Organizer, Rochester

2000 Inductees

Linda Anderson Outfielder, Anoka
Don Bourdeau Third Base/Manager, Duluth
Jim Brenner Outfielder, Minneapolis
Lloyd Carlson Player/Manager, Odin
Howie Dean Player/Manager, Minneapolis
Dave Dostal Infielder, Rochester
Linda Garbett Outfielder, Anoka
Jim Lowe Catcher, Cloquet
Robert “Bob” Matzke Promoter/Organizer, Red Lk Falls
Doug Shilson Player/Manager, Minneapolis
Jon Springer Umpire, Rochester
Sherm Swanson Promoter/Organizer, Carlton Cty
Bruce Van De Walker Third Base, St. Paul
Bob Welch Outfielder, Willmar
Don Riley Media, St. Paul

1999 Inductees

Bill Beaupre Player/Manager, Rochester
Jerry Duffey Infielder, St. Paul
Dick Fehlandt Player/Manager, Mankato
Barry Hite Pitcher/Organizer, Emily
Gene V. Johnson Organizer/Promoter, Whalan
Manny Kohen Outfielder, Mpls/St. Louis Park
Bob Linton Manager/Coach/Sponsor, Bloomington
Pat Linton Manager/Coach/Sponsor, Bloomington
Pat McKusky Pitcher, St. Paul
Orgene Elroy Moen Third Base, Appleton
Jerry O’Connor Infielder, St. Paul
Don Olson Pitcher, Duluth
Dale Palm Outfielder, Mpls/Crystal
Eddie Steinbauer Promoter/Pitcher, St. Paul/WSP
Jackie Werner, Jr. Infielder, Mpls/Crystal
Gary Zitzer Administrator, Crookston

1998 Inductees

Char Alexander Promoter/Manager, Rochester
Richard Bernier Infielder, South St. Paul
David W. Bloomquist Manager, White Bear Lake
Karen Brown Shortstop, St. Paul
Frelon Cross, Jr. Infielder, Minneapolis
Jack P. Cunningham Manager/Infielder, Minneapolis
Wayne Eddy Media, Northfield
Duane F. Elwood Umpire, Mankato
David Ferguson Pitcher/Promoter, Frazee
Willard E. Kottke Umpire/Organizer, Golden Valley
Richard C. Olson Manager/Sponsor, Duluth
Win Olson Pitcher/Promoter, Ormsby
Billy Peterson Umpire, St. Paul
Jack Reuvers Third Base, Faribault/Owatonna
Jim Wanshura Player/Manager, Bloomington

1997 Inductees

Wayne Ball Manager/Promoter, West St. Paul
Bruce Bennett Media, Duluth
Jimmy Bowen Outfield/First Base, Minneapolis
Bob Cervenka Sponsor/Promoter, Detroit Lakes
Shirley Cervenka Sponsor/Promoter, Detroit Lakes
Phil Cognetta Pitcher, Maplewood
Cyril Ebnet Promoter/Organizer, Holdingford
Ray Klym First Base, Bloomington
John P. Locke First Base, Minneapolis
Louie Perron Umpire/Promoter, Faribault
Laura Reynolds Pitcher, St. Paul
Allan E. Rivard Administrator, Minneapolis
Don Stilwell Umpire, Austin

1996 Inductees

Paul B. Brown Umpire, Minneapolis
Eddie Carver Promoter/Admin, Montrose
Vinny Cerrato Umpire, Austin
Cliff Crandall Shortstop, Minneapolis
Renee Dion Edin Pitcher, Stillwater
Dick Eldridge Sponsor, Maplewood
Tom Frederick Sponsor, Mankato
Paulette Genz Pitcher, St. Paul
Jack Hlavacek Player/Manager, Hopkins
Bob Johnson Coach/Manager, Bloomington
Dan O’Connor Third Base, St. Paul
Mary Owen Second Base, Minneapolis
Dale Root Pitcher, Mankato
Ralph Schmitt Pitcher, Blaine
Butch Wrzos Outfielder, Minneapolis

1995 Inductees

Earle Anderson Manager/Organizer, Bloomington
Larry Carlson Pitcher, St Paul
Ken Christopherson Outfielder, Minneapolis
Harold Dever
Catcher/Third Base, Austin
Dick Erickson Pitcher, Blomkest
Marcia Halvorson Pitcher/Outfielder, Duluth
Lou Hastert First Base, St Paul
Gary Hard Outfielder/3rd Base, Cloquet
Marlin “Marley” Lloyd Centerfielder/Promoter, Mankato
Rene ”Fritz” & Bob Maes Sponsors/Players, Mankato
Bob McMahon Cather, St. Paul
Harley Randall Sponsor Owatonna
Leroy Samuelson Sponsor/Promoter, Pine City
Lois Weckman
Promoter/Organizer, Shakopee
Donald Westcott Pitcher, Minneapolis

1994 Inductees

Bruce Carmichiel Promoter/Organizer, Excelsior
Kenneth “Casey” Cole Pitcher, Minneapolis
Justine “Sooky” Harris Sponsor, Coon Rapids
Shelly Johnson Third Base, Anoka
Judy Knight Shortstop, Anoka
Ruth E. Kuenzel Promo/Organizer, Long Prairie
Art Lyman Pitcher, Minneapolis
Dudley Matthews Pitcher, St Paul
Gene “Geno” Parrish Outfielder, Bloomington
Harold “Hank” Thompson Promoter/Sponsor, Geneva
Tony Vibar Manager/Sponsor, St. Paul
Larry Wendell Shortstop, Brooklyn Center

1993 Inductees

Larry Anderson Pitcher, Duluth
Don Bauer Administrator, St. Cloud
Jack Chlebeck First Base, St Paul
Les Dittrich Catcher, Mankato
Jerry Haumschild Pitcher, White Bear Lake
Dick Isaacson Organizer, Coon Rapids
Stan Lipa Umpire, Minneapolis
Paul Moreen Pitcher, Minneapolis
Ed Morrissette First Base, Cloquet
Red Nelson Catcher, Duluth
Howard Peulen Outfielder, Stillwater
Al Provo Infielder, Maple Lake
Linda St. John Infielder, Brooklyn Center
Carol Stomberg Outfielder, Anoka
Roy Ward Manager/Coach, Maplewood

1992 Inductees

Bob Boysen Second Base, Maplewood
Jim Daly Sponsor/Manager, Duluth
George Grubb Sponsor, Rochester
Carl (Bud) Hoffman Pitcher, Hollandale
David (Choc) Junker Third Base, Stillwater
Leo Koran First Base/Outfield, St. Paul
Bob Lauritzen Infielder, Austin
Dick Lyons Manager/Coach, Mankato
Mike Payton Outfielder, St. Paul
Ken Pearson Pitcher/Spons/Org, Detroit Lakes
Dick Selvig Outfielder, Willmar/Bloomkest
Val Strachan Infielder, Bloomington/Mpls
Norm Tschida Pitcher, New Brighton/St Paul
Jack Werner Infielder, Minneapolis
Ron Witzel Pitcher, Lake Elmo

1991 Inductees

Don Barnholdt Infielder, Stillwater
Carol M. Bemis Outfielder, Anoka
Charlie Hays Pitcher, Minneapolis
Jerry Hoehnen First Baseman, Minneapolis
Wayne Hohenstein Pitcher/Organizer, Vernon Center
Earl Kreuzer Pitcher, Winona
Gary Krinhop Infielder/Manager, Minneapolis
Hollis Lucas Outfielder, St. Paul
Gerry Mayer Pitcher, Columbia Hts
G.R. McCloskey Infielder, Minneapolis
Leo McCollow Pitcher/Outfield, Minneapolis
Earl Montpetit Sponsor, St. Paul
Les Novak Umpire, Bloomington
Cliff Peterson Orgainzier/Pitcher, Albert Lea
Ollie Pluff Infielder, St. Paul

1990 Inductees

Laurie Balzer Infielder, Minneapolis
Jim Buege First Baseman, Stillwater
Paul Emard Third Baseman, Blaine/Coon Raipds
Lefty Haefner Outfielder, Mankato
Earl Kommer Organizer, Detroit Lakes
Robert Kroll First Baseman, St. Paul
Gar Nash Organizer, Austin
Bobby O’Brien Pitcher, Duluth
Linda Polley Shortstop, Anoka
Bob Ritter Infielder, Minneapolis
Jo Vollmer-Rolling Pitcher, St. Paul
Jim Rubbelke Manager, St. Paul
Bob Schabert Media, Oakdale
John Sheehan Catcher, St Paul
John Wasnick Outfielder, Minneapolis

1989 Inductees

Leroy Christenson Manager, Stillwater
Ernie Conito Catcher/Manager, Duluth
Bob Johnson Administrator, Duluth
Wally Kiffmeyer Umpire, Bloomington
Bob Kojetin Administrator, Edina
Max V. Kulas Infielder, Winona
Bill Mobeck Pitcher, Harris
Glenn E. Olson Pitcher, Minneapolis
Jerry Schaber Second Base, St. Paul
Glenn D. Smith Umpire, Mankato
Richard Starner Manager, Crystal
Bev Swanson Infielder/Manager, Carver
Darrell Thorson Manager/Organizer, Ostrander

1988 Inductees

Glen Bohrer Sponsor, Mankato
Milt Boyat Third Base, Duluth
Al DeWall Pitcher, St. Paul
LeRoy Ericson Manager, Brooklyn Center
Paul Grass Outfielder, Owatonna
Wayne Knipschield Pitcher, Rochester
Daniel Marchio Outfielder, St. Paul
Art Mead Manager, Brooklyn Center
Jerry Mickelson Pitcher, Geneva
Joan Paulson Infielder, Bloomington
Hugh Rose Pitcher, Stillwater
David Steffl Organizer, Worthington
Bill Whitaker Sponsor, St. Paul

1987 Inductees

Ben Binsfeld Umpire, St. Cloud
Ray Bossard Outfielder, St. Paul
Jim Botten Outfielder, Minneapolis
Elaine Bruhn Infielder, Owatonna/Mpls
K.W. Bud Caswell Organizer, Mankato
Sam Crea, Jr. Infielder, St. Paul
Dutch Elbers Pitcher St Paul
Virg Ellrich Organizer, Bloomington
Jack Jordan Infielder, Duluth
Will LaBounty Organizer, Coon Rapids
Chuck Lindquist Pitcher, Blomkest/Cloquet
Nick Mancini Sponsor, St. Paul
Don Olson Umpire, Minneapolis
Bill Spanjers Organizer, Robbinsdale
Thorvald Stoen Umpire, Minneapolis

1986 Inductees

LeRoy Hardeman Infielder, Minneapolis
Hap Holmgren Administrator, St. Paul
Ron “BoBo” Johnson Pitcher, Cloquet
Daniel Juenger Infielder, Rochester
Judy Jungwirth Pitcher, Bloomington
Hub Klugherz Sponsor, Mankato
Joe Lyons Infielder, Mankato
Matt Morelli Sponsor, St. Paul
Pat Murphy Outfielder, Minneapolis
Mike Solz Manager, Minneapolis
Mike Sternberg Infielder, Rochester
Dave Torgerson Pitcher, Clinton
Pat Ward Infielder, St. Paul
Lou White Catcher, Minneapolis
Merlin “Woody” Wood Manager, Minneapolis

1985 Inductees

George “Hots” Anderson Outfielder, Duluth
Jan Du Bois Infielder, Minneapolis
Mike Halek Sponsor, Minneapolis
John Kasid Infielder, Minneapolis
Stan Knopick Pitcher, Winona
Fritz Leimbek Catcher, South St. Paul
Eddie Mathias Shortstop, St. Paul
Carl “Moose” Miller Pitcher, Austin
M.L. “Marv” Nutting Sponsor, Brainerd
Joe Perzel Pitcher, Minneapolis
Johnny Sammon Umpire, Minneapolis
Margaret “Mike” Sieland Catcher, St. Paul
Emery Tako Catcher, St. Paul
Art Wangen Infielder, Owatonna

1984 Inductees

Sidney “Red” Berg Pitcher, Grand Meadow
Wayne Erickson Pitcher, Scandia
Tom Fitzgerald Third Base, St. Paul
Ed Ghostley Sponsor/Manager, Anoka
Ellie Ghostley Sponsor/Manager, Anoka
Dubug Johnson Shortstop, Duluth
John Komoroski Umpire, Minneapolis
John W Labore Pitcher, St. Paul
Roy Lord Outfielder, Winona
Greb Martonik Pitcher, Minneapolis
Eldy Matson Pitcher, Blomkest
Fran “Skinny” Morrissette Pitcher, St. Paul
Mibs Pitzl Pitcher, St. Paul
Ray Sibley Catcher, Rochester
Dave Tollefson Umpire/Organizer, Austin
Ray Yeager Pitcher, St. Cloud

1983 Inductees

Harold A. Johnson Administrator, Minneapolis
Anthony “Tony” Altuvilla Manager, Chisholm
Vince Beyer Umpire, Rochester
Bob Bork Outfielder, Brooklyn Park
Bill Busch Sponsor, Mankato
Joe Casey Catcher, Minneapolis
Lazo Chumich Manager, Duluth
Cathy Dye Catcher, Minneapolis
Anthony “Tony” Felicetta Organizer, Minneapolis
Fritz Fett Pitcher, Bergen
Pete Flaherty Pitcher, St. Paul
Howard Flann Catcher, Lake Lillian
Myron Flann Pitcher, Lake Lillian
Esther Krippner Hanson Pitcher, Owatonna
Harry Harrison First Base, Crystal
Joseph Kudla Third Base, Minneapolis
Raymond “Nippy” Landkamer Pitcher, Mankato
Gene Leslie Umpire, Brooklyn Center
Clarence L. Moberg Umpire, Minneapolis
Darby O’Brien Pitcher, Winona
Florence “Sis” Olson Infielder, St Paul
Stan Pieterick Organizer, Harris
Don Sabin Umpire, Coon Rapids
Don Selvig Pitcher, Minneapolis
John Swanson First Base, St Paul
Morey Turbenson Pitcher, Ostrander
Len Velander Manager, Minneapolis
James “Sonny” Wriskey Outfielder, St Paul

1982 Inductees

Louis Rober Organizer, Minneapolis
Red Anderson Pitcher, Minneapolis
Loren “Bud” Bauer Pitcher, Grand Rapids
Jan Berkland Pitcher, Minneapolis
Zig Bishop Manager, Minneapolis
Ed Burzlaff Manager, Pipestone
Tom Connolly Third Base, Rochester
Leander “Red” Devaney Pitcher, St. Paul
Jerry Flathman, Jr. Administrator, St. Paul
Bill Klesk Pitcher, Minneapolis
John Kundla First Base, Minneapolis
Jimmy Lee Umpire, St. Paul
Russell “Buzz” Lerum Pitcher, Albert Lea
”Shorty” Mathes Catcher, St. Paul
Merle “Mush” Miller Pitcher, Austin
Mitby-Sather Company Sponsor, Minneapolis
Stanley “Stony” Mount Catcher, Rochester
Mueller-Bies Funeral Home Sponsor, St. Paul
Einar Nelson Administrator, Minneapolis
Pete Novoselac Third Base, Chisholm
Mel Phiefer Organizer, Owatonna
Rudy Prestholdt Manager, Dawson
Joe Rose Pitcher, Mankato
Wally Schaber Catcher, St. Paul
Frank “Lefty” Schopf Catcher, Minneapolis
Rudy Senich Pitcher, Duluth
Arnie Simso Pitcher, Minneapolis
Art Solz Umpire, Minneapolis
Soo Line Railroad Sponsor, Minneapolis
Wayne Starks Pitcher, Owatonna
Pat Stringer Pitcher, Minneapolis
Carl Toensing Pitcher, St. Paul
Rollie Tust Infielder, Winona
Johnny Vollmer Pitcher, St. Paul
Al “Red” Webber Organizer, St. Paul