Jan 14

2019 MSF Youth Baseball State Tournament Qualifier Calendar

Below is the 2019 MSF Youth Baseball State Tournament Qualifier Schedule. If you would like to have your tournament considered for MSF Qualifier status, please download a copy of the Qualifier Application (found here) and return to the MSF offices or email to Dan@msf1.org. If you do not see your tournament listed here and you previously submitted an application, contact the MSF Staff ASAP. If you have not already done so, please send a copy of your tournament registration form to Dan@msf1.org. We will begin linking the flyers to this calendar on January 15.

 

10AAA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 3-5 Waite Park “Under the Lights” Tournament Lucas Jones
May 10-12 Lakeville Invitational Mike Orth
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Edina Classic Chris Czech
May 31-June 2 Sartell Sabre Classic Mike Simones
May 31-June 2 Rosemount Irish Invitational John Japel or Austin Eaton
June 7-9 New Ulm Kenny Berg
June 7-9 Delano Tiger Baseball Bash Matt Connor
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 8-9 Blue Earth Jr. Pirate Invitational Brent Legred
June 14-16 Albert Lea Classic Aaron Phillips
June 14-16 Apple Valley Andy O’Brien
June 21-23 Shakopee Tom Schleper
June 22-23 Mankato Traci Sellner

10AA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 10-12 Lakeville Invitational Mike Orth
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Watertown-Mayer Invitational Ryan Trucke
May 17-19 Westonka Classic David Damato
May 18 Hutchinson Steve Kuttner
May 31-June 2 Sartell Sabre Classic Mike Simones
May 31-June 2 Big Lake Robert Hoekstra
May 31-June 2 Rosemount Irish Invitational John Japel or Austin Eaton
May 31-June 2 Edina Classic Chris Czech
June 1-2 Mankato Traci Sellner
June 1-2 St. Francis Summer Classic Cory Stoeckel
June 7-9 Brewers/Blue Jays Wood Bat Tournament (Glencoe) Clark Christianson
June 7-9 New Ulm Kenny Berg
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 John Hellie Tournament (Pierz) Dan Saehr
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 8-9 Blue Earth Jr. Pirate Invitational Brent Legred
June 14-16 Red Wing Corey Tauer
June 14-16 Albert Lea Classic Aaron Phillips
June 14-16 Apple Valley Andy O’Brien
June 14-16 Redwood Falls Lewis Louwagie
June 15 Morris “Eye of the Tiger” Tournament Brian Giese
June 21-23 Sartell Sabre Jamboree Mike Simones
June 21-23 Shakopee Tom Schleper
June 21-23 Austin Brian Lillis
June 21-23 Northrop “Battle for the Bacon” Lynn Becker
June 22-23 Marshall Eric Wallen
June 28-30 Crow River Youth Baseball Joel Guggemos
June 28-30 East Grand Forks Mark Dragich
June 29 Fairmont Jerry Brooks

11AAA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 10-12 Waite Park “Under the Lights” Tournament Lucas Jones
May 10-12 Apple Valley Andy O’Brien
May 17-19 Sartell Sabre Classic Mike Simones
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 New Ulm Kenny Berg
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 31-June 2 Big Lake Robert Hoekstra
May 31-June 2 Rosemount Irish Invitational John Japel or Austin Eaton
May 31-June 2 Edina Classic Chris Czech
June 1-2 St. Francis Summer Classic Cory Stoeckel
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 8-9 Mankato Traci Sellner
June 14-16 Delano Tiger Baseball Bash Matt Connor
June 14-16 Lakeville Invitational Mike Orth
June 21-23 Shakopee Tom Schleper

11AA Baseball Tournaments

 

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 10-12 Apple Valley Andy O’Brien
May 17-19 Sartell Sabre Classic Mike Simones
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Mendota Heights Warrior Classic Mike Cashill
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 18 Hutchinson Jeff Rensch
May 31-June 2 Big Lake Robert Hoekstra
May 31-June 2 Lakeville Invitational Mike Orth
May 31-June 2 Northrop “Battle for the Bacon” Lynn Becker
May 31-June 2 Red Wing Corey Tauer
June 7-9 Brewers/Blue Jays Wood Bat Tournament (Glencoe) Clark Christianson
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Westonka Classic David Damato
June 7-9 John Hellie Tournament (Pierz) FULL Dan Saehr
June 7-9 Redwood Falls Lewis Louwagie
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 14-16 Albert Lea Classic Aaron Phillips
June 14-16 Edina Classic Chris Czech
June 15-16 Marshall Eric Wallen
June 16 Morris “Eye of the Tiger” Tournament Brian Giese
June 21-23 Sartell Sabre Jamboree Mike Simones
June 21-23 Shakopee Tom Schleper
June 21-23 Austin Brian Lillis
June 21-23 Northfield Raider Classic Steve Fox
June 21-23 Crow River Joel Guggemos
June 22-23 Mankato Traci Sellner
June 28-30 Watertown-Mayer Invitational Ryan Trucke
June 30 Fairmont Jerry Brooks

12AAA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 10-12 Waite Park “Under the Lights” Tournament Lucas Jones
May 10-12 Apple Valley Andy O’Brien
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Edina Classic Chris Czech
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 31-June 2 New Ulm Kenny Berg
May 31-June 2 Lakeville Invitational Mike Orth
May 31-June 2 Rosemount Irish Invitational John Japel or Austin Eaton
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Big Lake Robert Hoekstra
June 7-9 Sartell Sabre Classic Mike Simones
June 7-9 Delano Tiger Baseball Bash Matt Connor
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 21-23 Shakopee Tom Schleper
June 21-23 Northfield Raider Classic Steve Fox
June 22-23 Mankato Traci Sellner
June 28-30 East Grand Forks Mark Dragich

12AA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 10-12 Albert Lea Slugfest Aaron Phillips
May 10-12 Rosemount Irish Invitational John Japel or Austin Eaton
May 10-12 Waite Park “Under the Lights” Tournament Lucas Jones
May 10-12 Apple Valley Andy O’Brien
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 17-19 Red Wing Corey Tauer
May 19 Hutchinson Dale Prokosch
May 31-June 2 Owatonna Steve Hellerud
May 31-June 2 Lakeville Invitational Mike Orth
May 31-June 2 Redwood Falls Lewis Louwagie
June 7-9 Brewers/Blue Jays Wood Bat Tournament (Glencoe) Clark Christianson
June 7-9 Big Lake Robert Hoekstra
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Sartell Sabre Classic Mike Simones
June 7-9 John Hellie Tournament (Pierz) Dan Saehr
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 8-9 Marshall Eric Wallen
June 8-9 Mankato Traci Sellner
June 14-16 Edina Classic Chris Czech
June 15 Morris “Eye of the Tiger” Tournament Brian Giese
June 15-16 Blue Earth Jr. Pirate Invitational Brent Legred
June 21-23 Sartell Sabre Jamboree Mike Simones
June 21-23 Jordan Invitational Jason Chalupsky
June 21-23 Buffalo Lake-Hector-Stewart Jake Dornseif
June 21-23 Austin Brian Lillis
June 21-23 Northfield Raider Classic Steve Fox
June 28-30 Crow River Joel Guggemos
June 29 Fairmont Jerry Brooks

13AAA Baseball Tournaments

Date Tournament Contact
May 3-5 Alexandria Brian Gimbel
May 10-12 Rogers Invitational Paul Kimbler
May 10-12 Red Wing Corey Tauer
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Edina Classic Chris Czech
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 31-June 2 Lakeville Invitational Mike Orth
June 1-2 Mankato Traci Sellner
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 14-16 Big Lake Robert Hoekstra
June 14-16 Delano Tiger Baseball Bash Matt Connor
June 14-16 Apple Valley Andy O’Brien
June 21-23 Austin Brian Lillis
June 21-23 New Ulm Kenny Berg
June 21-23 Buffalo Mid-Summer Classic Mark West

13AA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 10-12 Rogers Invitational Paul Kimbler
May 10-12 Albert Lea Slugfest Aaron Phillips
May 10-12 Lakeville Invitational Mike Orth
May 17-19 Brooklyn Park Invitational Jeff Carlson
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 18-19 Northrop “Battle for the Bacon” Lynn Becker
May 24-26 Redwood Falls Lewis Louwagie
May 31-June 2 Edina Classic Chris Czech
June 1-2 Marshall Eric Wallen
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Brewers/Blue Jays Wood Bat Tournament (Glencoe) Clark Christianson
June 7-9 John Hellie Tournament (Pierz) Dan Saehr
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 8-9 Mankato Traci Sellner
June 14-16 St. Peter Slam Ron Guappone
June 14-16 Apple Valley Andy O’Brien
June 15-16 Blue Earth Jr. Pirate Invitational Brent Legred
June 16 Morris “Eye of the Tiger” Tournament Brian Giese
June 21-23 Owatonna Steve Hellerud
June 21-23 East Grand Forks Mark Dragich
June 28-30 Crow River Joel Guggemos
June 30 Fairmont Jerry Brooks

14AAA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 3-5 Elk River IceBreaker Classic Greg Loidolt
May 10-12 Lakeville Invitational Mike Orth
May 10-12 Apple Valley Andy O’Brien
May 17-19 Edina Classic Chris Czech
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 24-26 New Ulm Kenny Berg
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 14-16 St. Francis Summer Classic Cory Stoeckel
June 14-16 Forest Lake Classic Brandon Henry
June 14-16 Delano Tiger Baseball Bash Matt Connor
June 21-23 Northrop “Battle for the Bacon” Lynn Becker
June 21-23 Northfield Raider Classic Steve Fox

14AA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 10-12 Albert Lea Slugfest Aaron Phillips
May 10-12 Apple Valley Andy O’Brien
May 17-19 Blaine Invitational Charlie Esboldt
May 25-26 Marshall Eric Wallen
June 7-9 John Hellie Tournament (Pierz) Dan Saehr
June 7-9 Willmar Mark Owens
June 7-9 Brewers/Blue Jays Wood Bat Tournament (Glencoe) Clark Christianson
June 7-9 Edina Classic Chris Czech
June 7-9 Austin Brian Lillis
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 14-16 Owatonna Steve Hellerud
June 14-16 Lakeville Invitational Mike Orth
June 14-16 St. Francis Summer Classic Cory Stoeckel
June 15-16 Morris “Eye of the Tiger” Tournament Brian Giese
June 21-23 Redwood Falls Lewis Louwagie
June 21-23 Northfield Raider Classic Steve Fox
June 22-23 Blue Earth Jr. Pirate Invitational Brent Legred
June 28-30 Crow River Joel Guggemos
June 28-30 Westonka Classic David Damato

15AAA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
June 14-16 Apple Valley Andy O’Brien
June 14-16 Edina Classic Chris Czech

15AA Baseball Tournaments

Date
Tournament
Contact
May 31-June 2 Lakeville Invitational Mike Orth
June 7-9 Brewers/Blue Jays Wood Bat Tournament (Glencoe) Clark Christianson
June 7-9 St. Peter Slam Ron Guappone
June 7-9 Edina Classic Chris Czech
June 7-9 Burnsville Invitational Kelli Mitsch
June 14-16 Apple Valley Andy O’Brien
June 14-16 Belle Plaine Tigertown Classic Jeff Hoen